Temat tygodnia: XXX. Dbamy o naszą planetę
Tematy dni: 1. Ziemia – nasz dom, 2. Segregujemy śmieci, 3. Skąd się bierze prąd?, 4. Oszczędzamy wodę, 5. Zabawy z recyklingu
Drodzy Rodzice!
Każdy człowiek żyjący na Ziemi dla dobra planety powinien o nią dbać, poznać jej sekrety i związane z nią ciekawostki. Tematyce ekologii poświęciliśmy cały ten tydzień. Bohaterowie opowiadania B. Wicher „Przyjaciel przyrody” w Dzień Ziemi ubrani byli na zielono i sadzili drzewa. Zrozumieliśmy, kim jest ekolog i czym się zajmuje, każdy z nas postanowił nim zostać.
Z tego powodu następnego dnia uczyliśmy się segregować śmieci, czyli wrzucać je do pojemników oznaczonych kolorami: zielony – szkło, niebieski – papier, żółty – plastik i metal, brązowy – odpady bio. Wiemy też, co się z nimi dalej dzieje (trafiają do sortowni). Wysłuchaliśmy zabawnego wiersza „Kosz na śmieci” D. Gellner, którego bohater – zmęczony staniem i oczekiwaniem na śmieci – postanowił biegać i skakać, a przez to pogubił swoją zawartość.
Wiersz „Pstryk!” J. Tuwima wyjawił nam sekret ukrytego prądu. Poznaliśmy techniki jego wytwarzania: za pomocą wiatru i paneli słonecznych. Rozmawialiśmy także o wodzie, tańczyliśmy do utworu muzyki klasycznej „Kropelki wody” J. Sibeliusa i wykonaliśmy prace plastyczne związane z tym tematem. A recykling stał się najfajniejszą zabawą, gdy zrozumieliśmy jego zasady.
Pozdrawiam
Justyna Czaja
Propozycje zabaw utrwalających znajomość poznanych treści:
- „Obserwacja Ziemi”. Rodzic i dziecko ozdabiają rolkę po ręczniku papierowym kolorowymi papierkami, elementami wyciętymi z gazety, naklejkami lub malują farbami. Na obu końcach robią dziurki i przewlekają sznurek/tasiemkę tak, aby powstał pasek. Zabawka gotowa, można obserwować przez nią świat.
- „Pachnący pokój”. Rodzic i dziecko w pomarańczę lub cytrynę nabijają goździki, np. w kształty drzew. Kontury wypełniają. Najlepiej wykonać dwa odświeżacze i ustawić je po przeciwległych stronach pokoju lub jeden podarować komuś w prezencie. Gdy wyschną, nie wyrzucamy ich. Układamy np. w szufladzie ze skarpetkami.
- „Pamiętam o wodzie”. Rodzic i dziecko wykonują znaczek, który będzie przypominał o zakręcaniu wody, aby nie tracić jej niepotrzebnie. Wycinają kilka kropelek wody z niebieskiego papieru i doklejają wokół uśmiechniętego kółka, tworząc kwiatek. Rozmawiają o tym, że kwiaty to rośliny, które potrzebują wody do życia. Oszczędzając ją, pomagamy całej przyrodzie i wszystkim ludziom na Ziemi.