Temat tygodnia: VIII. Deszczowa pogoda
Tematy dni: 1. Zimno, coraz zimniej, 2. Jesienna szaruga, 3. Ubranie na niepogodę, 4. Skaczemy po kałużach, 5. Barwy deszczu
Drodzy Rodzice!
Nasza drużyna dowiedziała się wiele na temat deszczu, ponieważ jesienna pogoda obfituje w różne jego rodzaje. Dzięki lekturze opowiadania B. Wicher „Ale przygoda” poznaliśmy znaczenie słów związanych ze zjawiskami pogodowymi, np. szaruga, ulewny deszcz, ponuro, wietrznie i tęcza. Zrozumieliśmy, jak ważne jest ubieranie kaloszy, płaszcza przeciwdeszczowego, ciepłego sweterka i używanie parasola. A gdy ktoś się przeziębi, to będziemy potrafili się nim zająć, ponieważ wiemy, czym jest troska. Pocieszaliśmy już jesień, mówiąc, za co ją lubimy, gdy w wierszu M. Strzałkowskiej „Smutna jesień” huczał wiatr, spadały liście i chowały się motyle.
W tym tygodniu bawiliśmy się doskonale, naśladując deszcz za pomocą:
- bębenka i pałeczki oraz gazet, gdy odtwarzaliśmy dźwięki;
- sznurka i farb, gdy tworzyliśmy kształty;
- gazet i plasteliny, gdy powstawały obrazy nieba.
Zastanawialiśmy się także, skąd się biorą kałuże, gdzie powstają, jak wyglądają oraz w jaki sposób znikają. Układaliśmy szare chmury w kolejności od najjaśniejszej do najciemniejszej oraz od największej do najmniejszej i odwrotnie. Utrwalaliśmy znajomość pojęć: nad, pod, na, przed oraz duży, większy, największy oraz liczyliśmy do 3.
Pozdrawiam
Justyna Czaja
Propozycje zabaw utrwalających znajomość poznanych treści:
- „Po jeden, dwa i trzy”. Do zabawy będą potrzebne trzy miski: większą z wodą stawiamy na środku, a obok dwie mniejsze, puste. Rodzic prosi dziecko, aby do każdej miseczki wlało po 1 dużej łyżce wody. Gdy dziecko wykona zadanie, rodzic wlewa wodę z powrotem do dużej miski. Następnie prosi dziecko, aby wlało do miseczki po dwie i trzy łyżki wody. Stopień trudności zabawy należy dostosować do możliwości dziecka.
- „Od naj... do naj...”. Rodzic rysuje dwie chmury różnej wielkości i prosi dziecko o połączenie linią chmur w kolejności od największej do najmniejszej i odwrotnie. Rodzic stopniowo zwiększa liczbę chmur, dostosowując stopień trudności zabawy do możliwości dziecka.
- Zagadki o pogodzie. Kolorowa na niebie, pojawia się po deszczu (tęcza). Może być biała albo szara, jest wysoko na niebie (chmura). Szumi i zrywa liście z drzew (wiatr). Są mokre i lubią, gdy dzieci skaczą po nich w kaloszach (kałuże). Pada na parasole (deszcz).