Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 2 w Rawiczu
Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 2 w Rawiczu

Jesień w ogrodzie - GRUPA JEŻYKI (10.10 - 14.10.2022 r)

Utworzono dnia 22.10.2022

Temat tygodnia: VI. Jesień w ogrodzie (10.10 - 14.10) 

Tematy dni: 1. Ogród warzywny, 2. Warzywa, 3. Nad ziemią, pod ziemią, 4. Zdrowie i witaminy, 5. Jesienne smaki i zapachy

 

Drodzy Rodzice!

W tym tygodniu, słuchając opowiadania B. Wicher pt. „Najlepsza zupa na świecie”, dowiedzieliśmy się, jakie zmiany zachodzą jesienią w ogrodzie. Poznaliśmy znaczenie słowa wykopki, a także wymienialiśmy następujące nazwy warzyw: ziemniak, dynia, marchew, cebula i pietruszka. Jeden z bohaterów utworu wręczył koleżance bukiet z naci pietruszki i dzięki temu dowiedzieliśmy się, że bukiety wręczamy kwiatami do góry. W ramach rozwijania umiejętności językowych opowiadaliśmy o swoich ulubionych zupach i wyjaśnialiśmy, jakie warzywa można do nich dodać.

Słuchając wiersza „Pyszna zupa” G. Wasilewicz, bawiliśmy się, wykonując ćwiczenia usprawniające artykulację, np. oblizywaliśmy usta, nadymaliśmy policzki i dotykaliśmy językiem górnej wargi. A dzięki utworowi pt. „Jedzie rowerek na spacerek” A. Fraczek ćwiczyliśmy pamięć, powtarzając po kolei nazwy warzyw występujących w wierszu.

Podczas zabaw z matematyką utrwalaliśmy pojęcie para (np. takich samych obrazków) liczyliśmy je, układaliśmy po tyle samo elementów, a także określaliśmy, co znajduje się pod, a co nad, a także które warzywo nie pasuje do zbioru. Tak jak w ubiegłym tygodniu próbowaliśmy surowych i ugotowanych warzyw, wąchaliśmy je, a dynię, ogórka i cukinię oglądaliśmy od wewnątrz.

Na zajęciach plastycznych, wyklejając i łącząc elementy, wykonaliśmy dynię i kosz warzyw, a także stworzyliśmy mandale z surowych warzyw. W ramach rozwijania umiejętności muzycznych do muzyki klasycznej marsza tureckiego, W.A.Mozarta wykonywaliśmy inspiracje ruchowe do 

 

Pozdrawiam

Justyna Czaja

 

Propozycje zabaw utrwalających znajomość poznanych treści:

  1. „Tylko fasolka”. Rodzic i dziecko wsypują do miski ryż i ziarna fasoli w różnych kolorach. Dziecko łyżką wyławia ziarna fasoli. Jeśli na łyżce znajdą się też ziarna ryżu, musi je zrzucić palcem wskazującym drugiej ręki z powrotem do miski.
  2. „Co w zupie pływa?”. Rodzic i dziecko rysują garnek, a w nim różne warzywa (całe, po kilka sztuk tego samego), a następnie wspólnie kolorują obrazek. Rodzic wypowiada zdanie: Dziś będzie zupa z… (tu pada nazwa warzywa – na początku jednego, potem dwóch), a dziecko wskazuje palcem wszystkie znalezione warzywa, a następnie je liczy.
  3. „Nad i pod”. Rodzic i dziecko sklejają dwie kartki (brązowa na dole, biała na górze). Rodzic wyjaśnia, że brązowa kartka to ziemia, i wszystko, co rośnie pod ziemią, układamy na tej kartce. Rodzic i dziecko „sadzą” warzywa, używając kolorowych klocków, np. marchew (pomarańczowy na brązowej kartce, zielony na białej – klocki powinny się stykać). W czasie zabawy dziecko opowiada, co wie o danym warzywie.

Jesień w ogrodzie

Utworzono dnia 22.10.2022, 22:54

autor zdjęć: Justyna Czaja 

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Biuletyn Informacji Publicznej

Imieniny