Temat tygodnia: IX. Mała i duża ojczyzna
Tematy dni: (Moja mała ojczyzna, Mój dom) 3. Mieszkam w mieście, 4. Mieszkam na wsi, 5. Biało-czerwoni
Drodzy Rodzice!
Tydzień poświęcony dużej i małej ojczyźnie rozpoczęliśmy od wysłuchania opowiadania M. Krzemińskiej „Wycieczka po okolicy”. W czasie zabawy konstrukcyjnej budowaliśmy domy, kościoły, pociągi i nawet udało nam się zbudować domowe zwierzątko – kotka z kolorowych figur geometrycznych. Rozmawialiśmy też o ciekawych miejscach w Polsce, które już odwiedziliśmy lub dopiero planujemy odwiedzić. Wspólnie wysłuchaliśmy filmu edukacyjnego pt. „IPNtv Kraków - Polskie Symbole Narodowe - Polak Mały”. Oglądaliśmy mapę Polski oraz symbole narodowe. Opowiadaliśmy o nich i użyliśmy się je opisać. W czasie edukacji artystycznej wykonaliśmy kotyliony, które można podziwiać w naszej szatni. Poznaliśmy piosenkę „Dom nasz, Polska” (sł. A. Bernat, muz. B. Kolago), której refren brzmi: „Czy to miasto, czy to wioska, dom nasz ma na imię Polska!”. Rozmawialiśmy również oczywiście na temat polskiego godła, flagi oraz stolicy.
Wiemy już, czym różnią się od siebie miasto i wieś. Słuchając wiersza I. Suchorzewskiej „Spacerek”, mieliśmy dużo śmiechu, ponieważ opowiadał o bardzo ruchliwym dziecku i także my na chwilę staliśmy się tacy jak ono.
Poza tym w tym tygodniu: ćwiczyliśmy sprawność buzi, ilustrując treść wiersza G. Wasilewicz „Na ulicy”, przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, a nawet przeprowadziliśmy eksperyment z nadmuchiwanym stworkiem; użyliśmy octu i sody oczyszczonej, aby powstał gaz.
Pozdrawiam
Justyna Czaja
Propozycje zabaw utrwalających znajomość poznanych treści:
- „Kredkami po Polsce”. Na przygotowanym konturze Polski rodzic wskazuje miejsce i mówi: tu są góry, morze, jezioro, Wisła, Warszawa, las, a dziecko kredką rysuje dane miejsce. Na koniec wspólnie pogrubiają kontur naszego kraju.
- „Długa Wisła”. Rodzic i dziecko układają z klocków rzekę Wisłę, po czym sprawdzają, która jest dłuższa. Rodzic zadaje pytania, np. Co może pływać w rzece? (dziecko dokłada kolorowe klocki, czyli rybki), a następnie zachęca dziecko do dokładania klocków u góry jako miejsca dopływu do morza oraz do zrobienia jej odnóg (bez podawania ich nazw).
- „Miasto i wieś”. Rodzic wymienia nazwy rzeczy i zwierząt, a dziecko decyduje, gdzie można je spotkać. Następnie wspólnie wyklaskują lub wytupują daną nazwę, dzieląc ją na sylaby, np. trak-tor.