Temat tygodnia: XVII. Nadchodzi nowy rok
Tematy dni: 1. Powitanie nowego roku, 2. Dzień i noc, 3. Siedem dni, 4. Dwanaście miesięcy
Drodzy Rodzice!
Nasza wesoła drużyna powitała nowy rok. Czas szybko mija, co widać na zegarach, które odszukaliśmy w naszej sali. Dzięki opowiadaniu M. Krzemińskiej „Nowy rok” dowiedzieliśmy się, czym jest noc sylwestrowa i jak się ją spędza, a także uświadomiliśmy sobie, że rok to następujące po sobie pory roku, zawsze te same.
Wiemy już, że dzień i noc też nadchodzą po sobie – napisała o tym M. Konopnicka w wierszu „Poranek” – a także jakie czynności wykonujemy o danej porze dnia. Wiersz M. Szeląg „Bałwankowe guziki-kamyki” przybliżył nam nazwy dni tygodnia oraz pomógł zrozumieć, jak się czujemy, gdy ktoś nam coś odbiera.
Znajomość dni tygodnia ćwiczyliśmy w czasie zabaw ruchowych, matematycznych, a nawet muzycznych. Tańczyliśmy do piosenki „Jeśli dziś poniedziałek” (sł. M. Tomaszewskiej), podskakując obunóż, czas tak szybko mijał i już… poznaliśmy nazwy dwunastu miesięcy. W zabawach badawczych oglądaliśmy gwiazdy przez lupy i szklanki z wodą oraz tworzyliśmy noc sylwestrową w czasie pracy zespołowej.
Pozdrawiam
Justyna Czaja
Propozycje zabaw utrwalających znajomość poznanych treści:
- „Tygodniowe menu małego smyka”. Przygotowujemy: 8 kartek w formacie A5, gazetę z przepisami kulinarnymi lub reklamową. Kartki kleimy w taki sposób, aby powstała książeczka. Na pierwszej stronie wpisujemy drukowaną pierwszą literę imienia dziecka (wspólne ją kolorujemy i ozdabiamy). Kolejne strony (u góry lub na środku) oznaczamy nazwą dnia tygodnia, np. PONIEDZIAŁEK). Dziecko wybiera z gazet dania lub produkty, których chciałoby spróbować w danym dniu. Z pomocą rodzica wycina je i wkleja do książeczki, ewentualnie ozdabia rysunkami, naklejkami czy pieczątkami.
- „Dywanik dnia i nocy”. Przygotowujemy: granatowe i żółte paski tej samej długości, klej i kartonik. Dziecko nakleja paski na kartoniku naprzemiennie od dołu do góry. Spacerując palcem w górę, mówi: na żółtym – dzień, na granatowym – noc.
- „Ulubiona pora roku”. Dziecko przedstawia ruchem czynność wykonywaną o danej porze roku: jesienią wiewiórka chowa orzechy w ziemi, zimą lepimy bałwana, wiosną kwiaty wyrastają z ziemi, latem opalamy się, leżąc na kocyku, jesienią niedźwiedzie idą spać, zimą rzucamy śnieżkami, wiosną przylatują bociany, latem pływamy w morzu.