Temat tygodnia: XXIII. Pod ziemią, pod wodą
Tematy dni: 1. Tajemnice Ziemi, 2. Pod wodą, 3. Czarny jak węgiel, biały jak sól, 4. Dźwięki Ziemi, 5. podziemna lawa
Drodzy Rodzice!
W tym tygodniu padały trudne pytania, na wszystkie szukaliśmy odpowiedzi. Opowiadanie „Czy glina może być skarbem?” B. Wicher przekonało nas, że pod ziemią skarbem jest nie tylko glina, ale też sól i węgiel. W czasie zabaw tematycznych nie zapomnieliśmy o złocie, kredzie i diamentach. Mieliśmy przyjemność ugniatać glinę i lepić z niej własne pomysły.
Kiedy zgłębialiśmy wątek wodny, wysłuchaliśmy fragmentu ciekawego opowiadania R. Jędrzejewskiej-Wróbel pt. „Meduzy”. Wiemy już, czego najbardziej potrzebują wodne stworzenia, a podwodny świat stworzyliśmy w czasie zajęć plastyczno-technicznych.
W wierszu „W kopalni” A. Filipkowskiej znaleźliśmy odpowiedzi na pytania: Czym zajmuje się górnik? Czy jego praca jest łatwa? Na zajęciach matematycznych każdy z nas zamienił się na chwilę w górnika i na różne sposoby rozkładał do wagonów bryłki węgla. W czasie zabawy ruchowej „Słup soli” na sygnał zastygaliśmy w wybranej pozycji, nikt z nas ani drgnął.
W tym tygodniu imitowaliśmy też dźwięki natury, używając folii, gazet i klocków. Tańczyliśmy z szarfami do utworu muzyki klasycznej „Akwarium” z cyklu „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa. Przez cały tydzień bawiliśmy się w naukowców i doświadczaliśmy różnych eksperymentów. „Badaliśmy” lawę, oczekiwaliśmy na wytrącenie się soli z roztworu nasyconego. Następnego dnia bawiliśmy się wodą i doświadczyliśmy jaki może mieć wpływ na powietrze oraz podziwialiśmy meduzy w butelce. Obserwowaliśmy również jak wędruje woda.
Na zajęciach plastycznych rozwijaliśmy umiejętności manualne i „kręciliśmy” węgielki z czarnej bibuły, które to później przyklejaliśmy do kopalnianych wagoników – nasze prace można podziwiać na gazetce w szatni przedszkolnej.
Na koniec tygodnia zaprosiliśmy prawdziwego kominiarza p. Grzegorza Z., który opowiedział nam o swoim interesującym zawodzie, zademonstrował akcesoria swojej codziennej pracy i z ogromną przyjemnością spędził z nami trochę czasu przynosząc ze sobą do naszego przedszkola szczęście. Panu Grzegorzowi bardzo dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.
W myśl naszego minionego tygodnia uwieńczeniem całego trudu w jego realizację dzieci mały możliwość zjeść pyszne desery jakimi były galaretki z owocami.
Pozdrawiam
Justyna Czaja
Propozycje zabaw utrwalających znajomość poznanych treści:
- „Morska rybka”. Dziecko i rodzic odrysowują i wycinają kształt dłoni. Następnie dekorują brokatem, cekinami, kredkami lub malują. Rybkę-dłoń układamy palcami w lewą stroną (poziomo), tak aby część od nadgarstka miała pyszczek. U góry można zawiązać nitkę i powiesić rybki na żyrandolu, będą świetną dekoracją. Zachęcamy do zrobienia całej rodziny rybek.
- „Solone pomidorki”. Rodzic przygotowuje ciastolinę lub plastelinę w dwóch kolorach: czerwonym i białym. Następnie prosi dziecko o zrobienie trzech czerwonych placków (będą to plasterki pomidora). Na jednym plasterku rodzic kładzie jedno ziarenko soli, a na drugim – dwa i pyta dziecko: Gdzie jest więcej ziarenek? Następnie prosi dziecko, aby na każdym plasterku znalazło się jedno ziarenko soli, po czym pyta: Czy gdzieś jest więcej ziarenek? Potem mówi: Przełóż wszystkie ziarenka na ostatni plasterek. A teraz na pierwszym plasterku połóż jedno ziarenko. Na którym plasterku nie ma soli? Ile możesz na nim położyć ziarenek, aby miał więcej soli niż pierwszy plasterek?
- „Podwodny świat Nemo”. Zachęcamy do odwiedzenia sklepu zoologicznego, zoo, obejrzenia filmu przyrodniczego lub książki. Dzięki temu dziecko będzie miało możliwość dokładniej poznać podwodny świat.