Temat tygodnia: XXII Prehistoryczny świat
Tematy dni: 1. Pamiątki z przeszłości, 2. Szukamy śladów przeszłości, 3. Dinozaury, 4. Dinozabawy, 5. W pradawnym świecie
Drodzy Rodzice!
Poznając opowiadanie B. Wicher „Dinozaur w przedszkolu”, dowiedzieliśmy się, że istnieje muzeum Ziemi, w którym można zobaczyć: szkielety tyranozaura i mamuta, skamieniałe jaja dinozaurów i odciski liści paproci. Wiemy też, że takie miejsca należy zwiedzać w skupieniu i ciszy.
Na zajęciach plastycznych tworzyliśmy skamieliny w masie solnej. Bawiliśmy się w paleontologów, cierpliwie poszukując dinozaurów. Podobno ich potomkami są dzisiejsze ptaki.
Wiersz U. Kozłowskiej „Na zieloną trawkę” wyjaśnił nam, dlaczego nie ma dziś na Ziemi dinozaurów. Ćwiczyliśmy ich przeliczanie oraz dzielenie na mięso- i roślinożerne. Z zaciekawieniem słuchaliśmy wiersza U. Piotrowskiej „O moich dinozaurach”. Świetnie bawiliśmy się i naśladowaliśmy dinozaury do muzyki Dino, dino, dinozaury. Z zasłoniętymi oczami jedliśmy warzywa i owoce, odgadując ich nazwy.
Pozdrawiam
Justyna Czaja
Propozycje zabaw utrwalających znajomość poznanych treści:
- „Co to takiego?”. Rodzic zawiązuje dziecku oczy chustką. Do wody wrzuca kilka zabawek. Dziecko wyławia je po kolei, zgadując, co to jest. Ważne, aby nie podglądało, co znajduje się w wodzie (na wszelki wypadek można do wody dodać trochę płynu, aby uzyskać pianę). Dziecko może zerknąć na zabawkę po podaniu jej nazwy.
- „Dinojajo”. Rodzic wyciska na talerzyk piankę do golenia i wyrównuje (np. linijką, szpatułką do tortów). Zakrapla kolorowe barwniki. Dziecko za pomocą patyczka higienicznego tworzy koła, spirale i tym samym miesza farby, uzyskując nowe barwy i wzory.
- „Kolejka do wyklucia”. Rodzic wycina z brystolu 6 jajek, każde innego koloru (jeśli dziecko potrafi wycinać po owalu, przygotowuje mu kształt). Następnie przecina je na pół i miesza w woreczku. Dziecko losuje części, układa je w całość, obok siebie (dopasowując kolory lub mieszając). Wspólnie przeliczają: pierwsze jajo, drugie jajo itd. W innych wersjach zabawy dziecko i rodzic podają nazwy jaj: na zmianę, każdy po kolei, każdy po dwie.
- „Jestem dinozaurem”. Rodzic prosi dziecko, aby naśladowało dinozaury (można pokazać zdjęcie zwierzęcia): wyciągnij szyję wysoko jak diplodok i obserwuj sufit; pokaż małego dinozaura po wykluciu z jaja; machając rękoma, fruń jak pterodaktyl; chodź głośno, a po chwili zatrzymaj się i zarycz jak tyranozaur; poruszaj się na czworakach jak triceratops.