Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 2 w Rawiczu
Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 2 w Rawiczu

Przebudzenie po zimie - 13 -17.03.2023 r.

Utworzono dnia 02.04.2023

Temat tygodnia: XXVI. Przebudzenie po zimie

Tematy dni: 1. Coraz cieplej, 2. W marcu jak w garncu, 3. Kalendarz pogody, 4. Wiosenne dźwięki, 5. Skąd się bierze tęcza?

 

Drodzy Rodzice!

W tym tygodniu poznaliśmy zwiastuny wiosny, pomogło nam w tym opowiadanie M. Krzemińskiej „Wiosenne słońce, wiosenny śnieg”. W ramach poszerzania zasobu słownictwa zapoznaliśmy się z określeniem ubierać się na cebulkę oraz przysłowiem W marcu jak w garncu. Wiemy już, że należy dostosować strój do pory roku, aby zachować zdrowie.

Podczas różnorodnych zabaw staraliśmy się zapamiętać nazwy symboli pogodowych i dopasowywać je do tematyki wiersza A. Patey-Grabowskiej „Wiosna-czarodziejka”, a także przeliczać i układać w kalendarzu pogodowym.

W czasie zabawy dramowej wcielaliśmy się w rolę wiosny. Ćwiczyliśmy też zapamiętywanie kolejności dni tygodnia i bawiliśmy się z muzyką klasyczną przy utworze pt. „Gaik” z cyklu „Pięć melodii ludowych” W. Lutosławskiego. Dzięki wierszykowi J. Sztaudyngera „Siedem paluszków” wiemy już, ile promieni ma tęcza.

Tęczę tworzyliśmy na zajęciach sensorycznych (za pomocą bibułek, flamastrów i octu), a także plastyczno-technicznych.

 

 

Pozdrawiam

Justyna Czaja

 

Propozycje zabaw utrwalających znajomość poznanych treści:

  1. „Kolorowe kredki, kolorowa wiosna”. Dziecko przygotowuje kredki w kolorach, których użyłoby do narysowania: deszczu (niebieska), bociana (czarna, czerwona), symbolu pioruna (żółta), wiosennego kwiatu (zielona i dowolna), tęczy (czerwona, pomarańczowa, żółta, zielona, niebieska, granatowa i fioletowa).
  2. „Stemplowana pogoda”. Za pomocą korka maczanego w farbie dziecko tworzy na dużym formacie papieru (można skleić kilka kartek A4) obrazek, na którym widać: słońce, deszcz, kałuże, ciemną i jasną chmurę.
  3. „Tęcza”. Dziecko, używając plasteliny w kolorach tęczy, robi wałeczki. Zaczynając od pierwszego koloru, układa kształt górki, palcem wskazującym dociska wałeczek do kartki tak, aby stał się cały płaski. Dokłada obok następny kolor i ponownie dociska paluszkiem. Wykonuje zadanie z kolejnymi wałeczkami. Można zmieniać palce (wskazujący na kciuk), a także ręce.

Przebudzenie po zimie

Utworzono dnia 02.04.2023, 20:52

Autor zdjęć: Justyna Czaja 

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Biuletyn Informacji Publicznej

Imieniny