Temat tygodnia: XI. Przygotowania do zimy
Tematy dni: 1. Jesteśmy odpowiedzialni za przyrodę, 2. Zimowe domy zwierząt, 3. Ptaki przed zimą, 4. Co słychać wokół nas?, 5. Zapasy na zimę
Drodzy Rodzice!
Niedługo zagości u nas zima. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że niektóre leśne zwierzęta, np. niedźwiedzie i wiewiórki, rozpoczęły już przygotowania do tej pory roku. Poznaliśmy też podstawowe zasady właściwego zachowania się na łonie przyrody – w lesie nie wolno nam śmiecić i hałasować, ponieważ jesteśmy tam tylko gośćmi.
Rozmawialiśmy o zapasach robionych przez wiewiórkę z wiersza S. Szukowej „Miała wiewióreczka”, a nawet wybraliśmy się na spacer w jej poszukiwaniu. Po wysłuchaniu opowiadania M. Krzemińskiej „Karmnik dla ptaków” uświadomiliśmy sobie, że skrzydlatym przyjaciołom trzeba pomagać przetrwać zimę, sypiąc odpowiedni pokarm do karmników.
W czasie zabaw ruchowych naśladowaliśmy poznane zwierzęta, a matematycznych –dodawaliśmy i odejmowaliśmy orzechy wiewiórki Basi (w zakresie 5). Ćwiczyliśmy również umiejętność określania położenia obiektów w przestrzeni.
Dzięki lekturze wiersza S. Jachowicza „Ptaszek w gościnie” dowiedzieliśmy się, że za dokarmianie ich zimą ptaki odwdzięczają się nam latem swoimi trelami. W czasie zabawy badawczej określaliśmy, które piórka (suche czy mokre) łatwiej zdmuchnąć z dłoni i dlaczego. Poza tym poznaliśmy znaczenie słowa tropy, występującego w piosence „Ślady na śniegu” (sł. U. Piotrowska, muz. M. Melnicka-Sypko). Co ciekawe, dowiedzieliśmy się też, że w mieście żyje jeż – zwierzątko, które przed zimą również potrzebuje naszej pomocy.
Pozdrawiam
Justyna Czaja
Propozycje zabaw utrwalających znajomość poznanych treści:
- „Karmniki”. Wybierzcie się na spacer po okolicy, aby sprawdzić, ile karmników znajduje się w pobliżu. Możecie sporządzić mapkę, aby zimą dokarmiać jak najwięcej ptaków. Jeśli macie karmnik w ogrodzie, sprawdźcie, czy nie potrzebuje naprawy.
- „Gdzie są smakołyki wiewiórki”. Zabawa w „ciepło – zimno”. Rodzic rozkłada orzechy w różnych miejscach w domu, a dziecko ich szuka, kierując się wskazówkami: gdy rodzic mówi ciepło, oznacza to, że orzechy są blisko, a gdy zimno – daleko. Na początku ustalamy, ilu orzechów szukamy, najłatwiej zacząć od jednego.
- „Gdzie jest orzech?”. Rodzic kładzie orzech: pod i nad krzesłem, na krześle i obok krzesła, po czym zadaje dziecku pytanie: Gdzie jest orzech? Potem następuje zamiana ról. W innej wersji zabawy rodzic zadaje pytanie: Czy orzech leży na krześle?