Spotkanie z funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej
– strażakiem ratownikiem mł. asp. Rafałem Kupczykiem
W dniu 18 października w ramach „Tygodnia Karier” dzieci z czterech oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III uczestniczyły w spotkaniu z funkcjonariuszem z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej – strażakiem ratownikiem Rafałem Kupczykiem. Podczas spotkania przybliżył na czym polega służba która trwa 24 godziny. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji munduru bojowego oraz wyposażenia osobistego każdego strażaka. W dalszej części Dzieci dowiedziały się, że ich działania nie polegają tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi, burz i wypadków samochodowych. Prowadzą również wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Akcje w których uczestniczą są bardzo niebezpieczne i wymagają dużej odwagi.
W kolejnej części spotkania była prezentacja Mobilnego Symulatora Zagrożeń Pożarowych oraz Makieta Las – Woda. Cel makiety ma działanie prewencyjne i służy kształtowaniu prawidłowych nawyków i zachowań oraz umiejętności szybkiego reagowania w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Podobnie jest podczas wypoczynku nad wodą i w lesie.
Beztroskie piknikowanie na leśnej polanie skoczyć się może groźnym pożarem, a zabawy na dzikim kąpielisku – utonięciem. Nowoczesne oprogramowanie pozwala na symulowanie realistycznych scenariuszy zagrożeń i działań przeciwpożarowych, które zwróciły uwagę zarówno dzieci oraz dorosłych. Innowacyjne metody i formy prowadzenia zajęć sprawiają, że przekazywane treści trafiają do większego grona odbiorców. Dzięki aplikacji komputerowej w makiecie, można zauważyć zadymianie pomieszczeń, płomienie symulowane czerwonymi diodami oraz efekty dźwiękowe realistycznie symulują prawdziwy pożar. Mobilny symulator zagrożeń pożarowych domu jednorodzinnego posiada 6 pomieszczeń na 3 kondygnacjach, które niewątpliwie działa na wyobraźnię i wzbudza zainteresowanie.
Podczas pokazu uczestnicy dowiedzieli się jak ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców jest dbanie o porządek oraz odkładanie różnych przedmiotów na swoje miejsce, aby nie stwarzać dodatkowych zagrożeń podczas pożaru. Uczestnicy spotkania utrwalili nr alarmowe oraz treść przekazywanych informacji podczas połączenia z dyspozytorem nr alarmowego.
opracowała:
Dominika Szalkowska - Kupczyk