Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 2 w Rawiczu
Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 2 w Rawiczu

W kinie w teatrze - grupa jeżyki 06 - 10.03.2023 r.

Utworzono dnia 02.04.2023

Temat tygodnia: XXV. W kinie i w teatrze

Tematy dni: 1. Magia kina i teatru, 2. Czas na przedstawienie, 3. Na widowni, 4. Jesteśmy aktorami, 5. W starym kinie

 

Drodzy Rodzice!

Grupa „Jeżyki”  spędziła tydzień na zabawach kinowo-teatralnych, w których towarzyszyła nam pacynka o imieniu Jeżyk - Aktorek. Słuchaliśmy opowiadania M. Krzemińskiej „Wycieczka do teatru”. Wiemy już, że podczas spektaklu nie należy jeść ani rozmawiać, a na scenie występują aktorzy.

Wykonaliśmy pacynkę z łyżki według własnych pomysłów, teatrzyk lalek, pacynki i lalki teatralne. Słuchając wiersza „Teatr” A. U. Kamińskiej, utrwaliliśmy znajomość słów związanych z teatrem, np.: fotel, dzwonek, scena, kurtyna, kukiełki i dekoracje.

Pacynka Aktorek opowiedział nam o osobach, które pracują przy produkcji filmu. Podczas zabaw w kodowanie poszukiwaliśmy drogi do teatru i kupowaliśmy bilety. W sali ustawiliśmy krzesełka, tworząc widownię, usiedliśmy i… byliśmy świadkami eksperymentu z pachnącym wanilią balonem. Wiemy już, z czego słynie kino, a z czego teatr, a to dzięki piosence „Magiczny świat” (sł. A. U. Kamińska, muz. K. Świątnicka-Dominici). Nie zapomnieliśmy też o zabawach związanych z niemym kinem – opowiadał o nim wiersz U. Piotrowskiej pt. „A to było nieme kino”. Tworzyliśmy kadry z czarno-białego filmu, klatki filmu kolorowego oraz oglądaliśmy teatr cieni.

 

Na zakończenie tygodnia odwiedziliśmy bibliotekę szkolną gdzie mieliśmy przyjemność być widzami teatrzyku „Kamishibai”

Pozdrawiam

                                                                                                          Justyna Czaja

Propozycje zabaw utrwalających znajomość poznanych treści:

  1. „Emocje aktora”. Dziecko przebiera się za postać z bajki: znaną lub wymyśloną. Niczym aktor przedstawia następujące emocje: złość, smutek, radość, zdziwienie i strach.
  2. „Jestem aktorem”. Przed dzieckiem leży nadmuchany balon. Odgrywa ono z nim scenki – dotyka go i bawi się z nim, pamiętając o temacie przewodnim: to coś (balon) jest: bardzo ciężkie; gorące, pachnące, śmierdzące, rozśmiesza cię, ciągle wypada ci z rąk.

„Fryzura aktora”. Dziecko układa wokół miseczki (twarzy) różne fryzury aktora. Wykorzystuje do tego ugotowany makaron (nitki, świderki, kolanka). Może przycinać „włosy”, nakręcać je na widelec (loczki), a także tworzyć fryzury, np. dla pirata, księżniczki, czarodzieja, króla i królow

W kinie w teatrze

Utworzono dnia 02.04.2023, 20:12

autor zdjęć: Justyna Czaja 

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Biuletyn Informacji Publicznej

Imieniny