Temat tygodnia: XXI. W kosmosie
Tematy dni: 1. Nasza planeta, 2. W Układzie Słonecznym, 3. Statek kosmiczny, 4. Lot w kosmos, 5. Na odległej planecie
Drodzy Rodzice!
Tym razem całą drużyną postanowiliśmy wyruszyć w kosmos, na razie tylko w marzeniach i zabawach, ale w przyszłości… kto wie. Tydzień rozpoczęliśmy od obejrzenia mapy z Układem Słonecznym oraz obserwacji Ziemi z góry: jej lądów, wód i okalających planetę chmur.
Dzięki opowiadaniu „Bałwan” M. Krzemińskiej dowiedzieliśmy się, że najbliższą nam gwiazdą jest Słońce i jakie ciała niebieskie krążą wokół siebie. Dzięki zabawie dydaktycznej z użyciem globusa i włączonej lampki wyjaśniliśmy sobie zjawisko występowania dnia i nocy, ale też zmieniających się pór roku.
W rakietę wsiedliśmy razem z bohaterem opowiadania „Samochodzik Franek. Kosmos” E. Wójcik, zwiedziliśmy cały kosmos oraz odkryliśmy nowe słowa i określenia, np. Błękitna Planeta (Ziemia) i orbita. Na zajęciach plastycznych odtwarzaliśmy wygląd planet, które spotkaliśmy w podróży. Skonstruowaliśmy też pojazdy kosmiczne (przydała się tu znajomość figur geomatrycznych),
Ponadto przeprowadziliśmy eksperyment i usypaliśmy galaktykę w słoiku. Tańczyliśmy też do nowo poznanej piosenki pt. „Moja planeta Ziemia.
Pozdrawiam
Justyna Czaja
Propozycje zabaw utrwalających znajomość poznanych treści:
- „Rakieta na start”. Dziecko utrwala znajomość słów refrenu piosenki tygodnia: „Zrobię dziś kosmiczny pojazd z: prostokąta, jeden trójkąt w górze dodam, dwa po bokach. Niech rakieta mknie po niebie – to nie żart! Cztery, trzy, dwa, jeden, zero, start!”. Wspólnie z rodzicem odrysowuje potrzebne figury, a potem (jeśli potrafi) samodzielnie je wycina, po czym zgodnie z refrenem układa rakietę. Można ją nakleić na karton, wyciąć po całkowitym kształcie i zabawka gotowa.
- „Nocne obserwacje”. Zachęcamy do wspólnego obserwowania nieba po zmroku w bezchmurny dzień. Kto dostrzeże pierwszą gwiazdkę? Niech rodzic opowie dziecku, dlaczego nie zawsze gwiazdy są widoczne. Czy są równo „poukładane” na niebie? Czy pojawiają się wszystkie naraz? Co jest większe: księżyc czy gwiazdy i dlaczego? Jeśli dziecko chce dowiedzieć się czegoś o niebie, kosmosie i planetach, to wspólnie poszukujcie odpowiedzi na pytania.
- „Nocne niebo”. Największe pudło, jakie znajdziecie w domu, ustawcie dnem do dołu, a w ściankach zróbcie dziurki, układając z nich kształty bądź rozpraszając dowolnie (np. wbijając naostrzony ołówek). Gdy zapadnie noc, wstawcie do środka lampę i obserwujcie ściany. Wymyślcie wspólnie bajkę o gwiazdach. Sprawdźcie, czy zakrywając dziurki cienką kolorową bibułą, uzyskacie kolor na ścianie.