Temat tygodnia: X. W świecie wyobraźni
Tematy dni: 1. Czym jest wyobraźnia?, 2. Nasze wspólne opowieści, 3. O czym marzę?, 4. Tworzymy muzykę, 5. Dzień Niepodległości – spędzanie czasu z rodziną
Drodzy Rodzice!
Nasza grupa wyruszyła na tydzień w świat wyobraźni. Okazało się, że można ją uruchomić, ćwiczyć i rozwijać. Temat wyobraźni przybliżyło nam opowiadanie B. Wicher „Kto widział pieska w kratkę”. Pobudzaliśmy ją, relaksując się przy zapachowych herbatach i przenosząc się myślami, gdzie kto miał ochotę. Nastrojowa muzyka zabrała nas do… zamku, a w kartach wyobraźni byliśmy autorami stworków. Stworki tworzyliśmy też z podartych kartek, wypełniając je dowolnie, oklejając i zdobiąc różnorodnymi materiałami. Nawet konika z wiersza D. Gellner „Deszczowy konik” każdy mógł w myślach stworzyć takiego, jakiego sobie wymarzył.
Puszczane w zabawie relaksacyjnej bańki umieliśmy „wyczarować” i „zobaczyć”, bawiliśmy się też gorącym jajkiem* i ciężkim kamieniem*. W wierszu A. Frączek „Mamo” usłyszeliśmy zaś o wielu niesamowitych historiach, które wydarzyły się jedna po drugiej.
Zajęcia matematyczne poświęciliśmy porównywaniu liczebności zbiorów i przeliczaniu.
Pozdrawiam
Justyna Czaja
PS. Wszystkie sytuacje oznaczone * powstały w wyobraźni. J
Propozycje zabaw utrwalających znajomość poznanych treści:
- „Kraina marzeń”. Rodzic i dziecko, wykorzystując dowolne zabawki, tworzą w pokoju dziecka krainę. Dziecko wymyśla na przykład, kto w niej mieszka, co tam rośnie, a rodzic jest współwykonawcą tych pomysłów oraz pytającym (dziecko nie powinno być poprawiane, naprowadzane na sugestie czy wyręczane).
- „Zgadnij, co robi chustka?”. Rodzic za pomocą chustki przedstawia gesty (np. kreśli koła chustką, sunie nią jak wąż po stole czy otula nią szyję dziecka) i zadaje dziecku pytanie: Co robi chustka?. Potem następuje zamiana ról.