Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 2 w Rawiczu
Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 2 w Rawiczu

W wiosennym ogrodzie - grupa "Jeżyki" - 20 - 24.03.2023 r.

Utworzono dnia 02.04.2023

Temat tygodnia: XXVII. W wiosennym ogrodzie

Tematy dni: 1. Porządki w ogrodzie, 2. Cebule, cebulki, nasiona, 3. Wiosenna rabatka, 4. Radosna wiosna, 5. Zielono mi

 

Drodzy Rodzice!

W tym tygodniu wybraliśmy się do wiosennego ogrodu, który krył w sobie wiele niespodzianek, np. narzędzia ogrodnicze: łopatę, grabie, taczkę, konewkę, wiadro i sekator. O pracach ogrodowych (grabienie liści, kopanie grządek, sadzenie kwiatów z cebulek i warzyw z nasion) opowiadał utwór M. Krzemińskiej „Wiosna w ogrodzie”.

Bawiliśmy się w ogrodników na plecach kolegów i koleżanek, relaksując się przy tym i sprawiając sobie wiele radości. Nauczyliśmy się rozróżniać cebulki kwiatowe od jadalnych. Znajomość nazw kwiatów i warzyw utrwalaliśmy, słuchając wiersza H. Zdzitowieckiej „W naszym ogródeczku”. Jako prawdziwi ogrodnicy wiemy już, że rośliny do wzrostu potrzebują ziemi, wody i słońca.

Dzięki lekturze wiersza „Pierwiosnek” W. Chotomskiej poznaliśmy kwiat, który jako pierwszy wita wiosnę. „Sadziliśmy” kwiaty na rabatkach podczas zajęć z kodowania. Znamy już porę roku wiosna , więc wesoło i śmiało ilustrowaliśmy ją ruchem zgodnie z tekstem piosenki „Puk puk do drzwi” . Jak Kopciuszek rozdzieliliśmy nasiona, które ktoś pomieszał. Na koniec tygodnia każdy z nas zasadził własną rzeżuchę i teraz musimy poczekać na to, co się wydarzy.

 

Pozdrawiam

Justyna Czaja

 

Propozycje zabaw utrwalających znajomość poznanych treści:

  1. „Niech urośnie tak, jak mówię”. Przygotowujemy: 5 widelców (dziecko wplata żółtą włóczkę, tasiemkę lub krepinę w pasku w ząbki widelca), 5 łyżek (wylepia wypukłą część czerwoną plasteliną). Rodzic prosi o posadzenie kwiatów w dwóch rzędach: według pomysłu dziecka – po tyle samo u góry i na dole (rzędy oznaczamy sznurkiem); według własnego pomysłu – po tyle samo, ale tak, aby na każdej grządce był tylko jeden kolor; w jednym rzędzie – zaczynając od 5 czerwonych, a potem 5 żółtych; w jednym rzędzie – 1 czerwony, 1 żółty, 1 czerwony itd.
  2. „Sylaby”. Rodzic prosi dziecko o podzielenie na sylaby słów: ziemia, słońce, woda, kwiaty, grabie, krokus (trudniejsze przykłady: przebiśnieg, tulipan, pierwiosnek, wiaderko, rabata).
  3. „Porządki w ogrodzie”. Przygotowujemy: zieloną farbę w miseczce i kartki z bloku. Dziecko macza w farbie dwa palce (wskazujący i środkowy) i maluje na kartce: kropki (dołki; od lewej do prawej), deszcz (z góry na dół). Dziecko wykonuje ćwiczenie raz prawą, raz lewą ręką lub obiema naraz.

W wiosennym ogrodzie

Utworzono dnia 02.04.2023, 21:25

autor zdjęć: Justyna Czaja 

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Biuletyn Informacji Publicznej

Imieniny