PROJEKT BADAWCZY JAJKO
Grupa Wiewiórek przygotowując się do świąt Wielkanocnych zainteresowała się tematem jajka. Dzieci zapytały skąd pochodzi jajko, czy wszystkie jajka są takie same, jak są zbudowane? Padło jeszcze wiele wiele innych pytań. Biorąc pod uwagę naturalną ciekawość dzieci, postanowiłyśmy zrealizować projekt badawczy pt. „Jajko”.
W ramach projektu odpowiedziałyśmy na nurtujące dzieci pytania. Pierwszego dnia zobaczyliśmy jak wyglądają jajka pochodzące od różnych ptaków, np. strusie, przepiórcze, kacze i kurze. Słuchaliśmy opowiadania pt „Mama kura”, na podstawie którego układaliśmy historyjkę obrazkową. Następnego dnia rozbijaliśmy jajka i poznaliśmy jego budowę, dzieci miały okazję dotknąć białka jaja kurzego, próbowały rozdzielić białko od żółtka, a także kruszyły skorupki. Zabawy sensoryczne sprawiły im ogromną przyjemność.
Dzieci rozwijały swoją spostrzegawczość wzrokową i sprawność manualną poprzez dorysowanie brakujących elementów kury, rysowały po śladzie, wyklejały skorupkami jajek literę „J”, wyklejały piórkami stryopianowe jajka, robiły pisanki, kraszanki, a także ozdabiały je metodą decoupage. W trakcie realizacji projektu dzieci wielokrotnie uczyły się od siebie, w parach lub małych grupach.
Poznały literkę „J” oraz rozwijały sprawność analizy i syntezy sylabowej oraz głoskowej na podstawie wyrazu „jajko”. Rozwiązywały zagadki słuchowe i bawiły się z piosenką „Kura czy jajko”. Doskonaliły umiejętności matematyczne, w tym przeliczanie, układanie rytmów w małych zespołach. Uczestniczyły w wycieczce do kurnika oraz brały udział w wielu zabawach ruchowych z jajkami.
Brały udział w kilku eksperymentach, m.in. „Jajko w butelce”, „Co pływa, co tonie”, „Tornado”.
Na zakończenie projektu dzieci uczestniczyły w przedstawieniu wykonanym przez lokalnych artystów pt. „Co było pierwsze jajko czy kura?”. Przygotowały również wystawę prac i zaprosiły rodziców do oglądania efektów naszych działań.
Opracowała: Alicja Murawka
Realizacja: Alicja Murawka, Dominika Szalkowska-Kupczyk