Dzień Pszczoły 20 maja 2024
wycieczka do pasieki
Wyjazd dzieci z grupy „Jeżyki, „Niedźwiadki” i „Sówki: do Zagrody “Pszczółki Przyjaciółki” w Katarzynowie to niezwykła przygoda. Ta urokliwa osada, położona na skraju Wielkopolski w gminie Jutrosin, jest prowadzona przez małżeństwo Justynę i Jacka Bednarków. Obydwoje mieli do czynienia z pszczołami od dziecka – Pani Justyna pomagała przy pszczołach ojcu, a Pan Jacek swojemu dziadkowi
Zagroda “Pszczółki Przyjaciółki” w Katarzynowie to niezwykłe miejsce, które przyciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pozwólcie, że opowiem wam o tej fascynującej przygodzie.
Osada Katarzynowo, położona na skraju Wielkopolski w gminie Jutrosin, jest miejscem, gdzie Justyna i Jacek Bednarkowie prowadzą Gospodarstwo Pasieczne “Pszczółka”. To małżeństwo z pasją do pszczół od ponad 11 lat nie tylko zajmuje się hodowlą ponad stu rodzin pszczelich, ale również edukuje o pszczołach i ich roli w środowisku naturalnym.
W Zagrodzie “Pszczółki Przyjaciółki” dzieci mogły:
Poznać tajniki pszczelego życia na ścieżce edukacyjno-przyrodniczej, gdzie znajdują się stare ule, ule rzeźbione w kłodach drzew czy tablice edukacyjne.
Zobaczyć, jak wygląda życie pszczół i skąd się bierze miód.
Skorzystać z apiinhalarum – specjalnego domku do inhalacji powietrzem z uli, który oddziałuje na człowieka za pomocą sześciu czynników, m.in. powietrza z uli i efektu akustycznego.
Obejrzeć zabytkowe miodarki drewniane i metalowe, podkurzacze czy prasę do wiązania.
Cieszyć się kolekcją grafik, obrazów, prac w drewnie i kamieniu związaną z pszczelarstwem.
Na koniec pobytu miały możliwość skosztowania świeżo wyżwirowanego miodu na waflowym plastrze
Po wizycie w Zagrodzie “Pszczółki Przyjaciółki” w Katarzynowie, dzieci mogły wrócić do przedszkola z pełnymi głowami fascynujących wspomnień. Może opowiedziały swoim kolegom o tym, jakie cuda zobaczyły i jakie ciekawe rzeczy robiły z wosku? To z pewnością była niezapomniana przygoda!
To magiczne miejsce, gdzie edukacja i pasja do pszczół łączą się w fascynujący sposób!
teks opracowała: Justyna Czaja