Kto nabytą wiedzę pielęgnuje,

a nową bez ustanku zdobywa,

ten może być nauczycielem innych.

Historia szkoły

Niezwykle pomocne informacje dotyczące historii szkoły zostały zaczerpnięte z kroniki szkolnej, która systematycznie była prowadzona od 1945 roku. Wcześniejsze uległy bowiem zniszczeniu podczas okupacji. Pierwsze wpisy w kronice informują nas, że przed wojną funkcję kierownika szkoły pełnił Józef Skwara, który zginął w Katyniu  w 1940 roku. W czasie II wojny światowej szkoła w Sarnowie została zamieniona na warsztaty naprawy silników samolotowych i szwalnię wojskową.

Dzień 5 marca 1945 roku był dniem szczególnym, ponieważ ponad pięciu  latach okupacji, otwarły się znowu podwoje szkoły dla polskich uczniów. Pierwszym jej kierownikiem został Kazimierz Talaszka. Początkowo grono pedagogiczne liczyło pięciu nauczycieli,
a wciągu roku szkolnego dołączyło jeszcze trzech. Utworzono wtedy aż pięć klas pierwszych. W tym czasie Kazimierz Talaszka  został na krótko oddelegowany do inspektoratu szkolnego, a kierownikiem szkoły mianowano Anielę Skwarową. Na swoje stanowisko Kazimierz Talaszka powrócił z dniem 1 września 1945 roku i pełnił tę funkcję do sierpnia 1973 roku.

Od 1 września 1973 roku dyrektorem szkoły został Janusz Maruwka. Ważnym momentem w pracy placówki było przejęcie w roku szkolnym 1976/1977 dzieci ze Szkoły

Podstawowej w Żołędnicy, w ramach reorganizacji sieci szkolnej. Nauka odbywała się wtedy w dwóch budynkach przy ulicy Kilińskiego
i Szkolnej. Stanowiło to dużą niedogodność dla uczniów i nauczycieli, dlatego w sierpniu 1986 roku rozpoczęto budowę nowego obiektu dydaktycznego.

Akt przyjęcia nowego budynku szkolnego podpisano w kwietniu 1990 roku, oddano wtedy do użytku blok socjalny i dydaktyczny, który okazale zaprezentował się na wojewódzkiej inauguracji nowego roku szkolnego 1990/1991. W tym samym roku w marcu rozpoczęto budowę Sali gimnastycznej, a oddano ją do użytku w roku 1999.

W 1991 roku dyrektorem szkoły przestał być Janusz Maruwka. W roku szkolnym 1991/1992 funkcję dyrektora szkoły objął Zygmunt Wolny. Staraniem nowego dyrektora dokończono budowę sali gimnastycznej, której otwarcie nastąpiło w 1999 roku. Natomiast w  marcu 2002 roku miało miejsce uroczyste nadanie szkole imienia Karola Kurpińskiego.

W 2000 roku Rada Miasta i Gminy Rawicz podjęła uchwałę w sprawie likwidacji  Szkoły Podstawowej w Dąbrówce
i przeniesieniu dzieci do Szkoły Podstawowej nr 5 w Rawiczu – Sarnowie.

W związku  z przejęciem przez dyrektora szkoły Zygmunta Wolnego funkcji wicestarosty powiatu rawickiego, dyrektorem sarnowskiej szkoły z dniem 1 lutego 2007 roku został Michał Bródka, który piastuje funkcje do dziś.