SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA

Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce,

z jakim tej pomocy się udziela.”

Postanowienia ogólne

Wolontariat - to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych,

Wolontariusz - osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.

Szkolne koło wolontariatu skierowane jest do ludzi młodych, którzy chcą pomagać innym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.

Cele i założenia

• Rozwijanie wśród uczniów postaw otwartości i wrażliwości na potrzeby szkolnego i lokalnego środowiska.

• Zapoznawanie z ideą wolontariatu

• Przygotowywanie młodzieży do podejmowania pracy wolontariusza.

• Umożliwianie młodym podejmowania działań na rzecz potrzebujących pomocy.

• Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieżowych, działań edukacyjnych.

• Pomoc szkolnym rówieśnikom w trudnych sytuacjach.

• Rozwijanie pasji i zainteresowań młodzieży.

• Odwaga, empatia, kultura osobista.

Wolontariusze

1. Wolontariuszem może zostać każdy, kto pragnie służyć innym.

2. Działalność koła opiera się na zasadzie dobrowolności i bezinteresowności.

3. Członek klubu kieruje się bezinteresownością, życzliwością, chęcią niesienia pomocy, troską o innych.

4. Wolontariusz zna plan pracy oraz zakres obowiązków wolontariuszy i przestrzega ich.

5. Każdy członek wolontariatu swoim postępowaniem stara się promować ideę wolontariatu, być przykładem dla innych.

Opiekunowie SKW

Mariola Kruszka

Katarzyna Szymkowiak

KODEKS ETYCZNY WOLONTARIUSZA

Być pewnym

Zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom.

Być przekonanym

Nie oferuj swej pomocy, jeżeli nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz.

Być lojalnym

Zgłaszaj sugestie, nie „uderzaj” w innych.

Przestrzegać zasad

Nie krytykuj rzeczy, których nie rozumiesz. Może okazać się, że mają swoje uzasadnienie.

Mówić otwarcie

Pytaj o rzeczy, których nie rozumiesz. Nie pozwól, by tłumione wątpliwości i frustracje odciągnęły Cię od tego, co najważniejsze, bądź zmieniły w osobę stwarzającą problem.

Chętnie uczyć się

Rozszerzaj swoją wiedzę.

Stale się rozwijać

Staraj się wiedzieć jak najwięcej o Twojej organizacji i pracy.

Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą

Będziesz pracował lepiej i z większą satysfakcją, wykonując to, czego od Ciebie się oczekuje.

Być osobą na której można polegać

Praca jest zobowiązaniem. Wykonuj to, co zgodziłeś się zrobić. Nie składaj obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić.

Działać w zespole

Znajdź dla siebie miejsce w grupie. Samotnik działający na własną rękę jest mało skuteczny

ZAŁĄCZNIKI: